Liu An Gua Pian: groene thee in de vorm van meloenzaadjes, prachtige kleine Chinese theeblaadjes met een volzoete geur!
Liu An Gua Pian hoort tot de tien beroemdste theeën van China. Het is waarschijnlijk ook een van de meest arbeidsintensieve Chinese theeën om te maken. Het volledige proces gebeurt met de hand en duurt ongeveer twee weken. Daarbij zijn veel nauwkeurige, ambachtelijke handelingen nodig die behoorlijk zwaar en tijdrovend zijn.
Deze bijzondere thee komt uit de Liu An-regio in de provincie Anhui, in het gebied rond de Qishan-berg.
De naam Gua Pian betekent zoiets als “meloenzaadjes”. Dat verwijst naar de vorm van de bladeren. De droge theeblaadjes zijn plat, ovaal en doen een beetje denken aan watermeloenzaadjes.
Wat Liu An Gua Pian zo bijzonder maakt, is dat deze thee alleen van losse bladeren wordt gemaakt. De knopjes en steeltjes worden verwijderd. Dat is anders dan bij veel andere beroemde Chinese groene theeën, waar juist jonge knoppen vaak een belangrijke rol spelen.
Ook de verwerking van Liu An Gua Pian vraagt enorm veel tijd en vakmanschap. Na het plukken verwelken de bladeren eerst heel kort. Daarna worden ze twee keer verhit in een pan. Bij de tweede verhitting worden de bladeren ook licht gerold.
Daarna begint het meest bijzondere deel: het drogen boven houtskool in bamboemanden. Dit gebeurt niet één keer, maar drie keer. Elke droogronde heeft zijn eigen temperatuur, tempo en doel.
Bij de eerste droging verliezen de bladeren veel vocht. Bij de tweede droging worden de bladeren steeds opnieuw kort boven de hitte gehouden en daarna weer afgekoeld. Dit kan tientallen keren worden herhaald.
Na deze tweede droging rust de thee een paar dagen. Zo kan het vocht zich weer rustig verdelen in het blad.
De laatste droging is het zwaarste en meest precieze werk. De bamboemanden worden maar heel kort boven de hete houtskool gehouden, soms slechts één of twee seconden. Daarna worden ze meteen weggehaald, geschud en afgekoeld. Dit wordt wel honderd keer herhaald.
Dit vraagt ervaring, snelheid en aandacht. De thee mag niet verbranden en er mag absoluut geen rook bij komen, want de bladeren zouden die geur direct opnemen.
Tijdens de laatste fase krijgt de thee vaak een lichte witte waas over het blad. Dat wordt gezien als een belangrijk kenmerk van goede Liu An Gua Pian.
In het kopje geeft deze thee een krachtige geur en een volle, zachte smaak. Hij is rond, fris en licht zoet, met een mooie lange nasmaak.
Een bijzondere groene thee voor wie houdt van vakmanschap, geschiedenis en een smaak die tegelijk stevig en zacht is.
- Herkomst: China, Anhui
- Regio: Lu’An City, Qiyun Mountain, Qiyun tea garden
- Hoogte: Boven 500meter
- Cultivar: Qiu Keng (Lu An small leaf species)
- Oogstperiode: 20 april 2026
- Infusie: Licht geel groen, helder
- Aroma: Sterk, zacht zoet, warm fruitig, bloemig, iets geroosterd, kruidig
- Smaak: Krachtig, zacht fris, licht kruidig, bijna pittig, complex
- Body: Vol
- Gradatie: High End
- Cafeïne houdend: Ja
- Biologisch: Nee
Recept: 12 gram | 1 liter zacht water | 80℃ | 2 minuten
Gaiwan of Yixing pot: 3 gram | 110 ml zacht water | 80-85℃ | wassen (5sec), 30sec, 50sec, 80sec, 120sec
Deze thee heeft een lange geschiedenis.
Tijdens de Qing-dynastie was Liu An Gua Pian een kostbare tribuutthee voor het keizerlijke hof. Omdat de thee zeldzaam was, kreeg niet iedereen er zomaar toegang toe. Volgens de overlevering kreeg zelfs keizerin-weduwe Cixi pas een maandelijkse hoeveelheid nadat zij de kroonprins had gebaard.















Beoordelingen
Er zijn nog geen beoordelingen.